Ora News – Lushnja me mbiprodhim të shalqinit, por askush s'shkon ta blejë - - vimore.org

Ora News – Lushnja me mbiprodhim të shalqinit, por askush s'shkon ta blejë

Ora News – Lushnja me mbiprodhim të shalqinit, por askush s'shkon ta blejë

YouTube

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Fermerët e fshatit Imshte në Lushnje, janë prodhuesit më të mëdhenj të shalqirit, por duket se këtë vit tregu ka rezervuar surpriza të pakëndshme për ta. Pasi kanë mbjellë sipërfaqe të mëdha me shalqi, rreth 400 hektarë kanë krijuar superofertë në treg e për pasojë, çmimi i shitjes në fushë nuk shkon as 3 lekë për kilogram. E megjithatë, edhe me këtë çmim të ulët, tregtarët po ua vështirësojnë akoma edhe më shumë situatën fermerëve duke mos pranuar të blejnë në sasi të mëdha, me pritshmërinë që çmimi të bjerë akoma edhe më shumë. Në këto kushte gjendet edhe fermeri Feçorr Musta, i cili thotë se ka shpenzuar rreth 4 milionë lekë për fidanë dhe shërbime të tjera dhe ka marrë vetëm 500 mijë lekë nga puna e një viti. Në parcelën prej 1 hektari të mbjellë me shalqi, prodhimi e ka kaluar pjekjen teknike dhe nuk është më për treg. “Nuk kemi treg, nuk vjen tregtari ta marrë. Hajde merre edhe me 30 lekë të vjetra, vetëm hajde. Po ku ta gjej. Edhe fermëre të tjerë kane problemin e mungesës së tregut dhe çmimit të ulët. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/vendi/lushnja-me-mbiprodhim-te-shalqinit-por-askush-sshkon-ta-bleje/Kshu punohet

tu ngarku shalqin

YouTube

PLATACIONE ME SHEGË NË FERMËN E VËLLEZËRVE BULLARI, CËRRIK

Investimet në bujqesi vitet e fundit, janë rritur ndjeshëm. Fermrrët gjithnjë e më shumë po orijentohen drejt kultivimit të frutikulturës dhe bimëve që sjellin

YouTube

Ora News – “Reuters” në fshatin e Martin Shkrelit, “njeriut më të urryer në SHBA”

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Martin Shkreli, është bërë subjekt i një reportazhi të Agjencisë së Lajmeve Reuters. Sipërmarrësi farmaceutik

YouTube

LUSHNJE:DEMTOHET PJEPRI, SHKAK FARA

Fermeret e Hysgjokajt ne Lushnje nuk arrijne te nxjerrin ne treg prodhimin e pjeprit.Investimi dhe mundi demtohet ne fazen e pjekjes. Te gjithe frutat ne kete f

YouTube

Rriten cmimet per festëen e fundvitit ne Lushnje |ABC news Albania

Agrumet po tregtohen me 1000 lekë të vjetra për kg, kurse një kg kungull ka kapur çmimin rekord 2500 lekë të vjetra. Ky është tregu më i madh në vend, i cili di

YouTube

"Hapsirë e Blertë" Serat ne fshatin Kashar ne Tirane "21 Shkurt 2015" pjesa e dyte

"Hapsirë e Blertë" Serat ne fshatin Kashar ne Tirane "21 Shkurt 2015" pjesa e dyte Një program nga gazetari Marash Mirashi Operator: Dorjan Lamçe http://rtsh.a

YouTube

Shalqiri i Divjakës, drejt Europës - Top Channel Albania - News - Lajme

Çdo ditë, rreth 600 ton shalqi Divjake nisen nga pikat e grumbullimit drejt vendeve ballkanike dhe të Europës.

YouTube

Aksidenti në Fier-Lushnje - Zetori përplaset me Benzin, një i vdekur e dy të plagosur

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Përplasja e një zetori me një mjet tip Benz ka qenë fatale për një person në Lushnjë, ndërsa dy të tjerë kanë

YouTube

Ora News - Hoxha: Deklaratat e Thaçit për shkëmbim territoresh, mjegull dhe të papërgjegjshme

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Pedagogu Elvis Hoxha aktivist i Lëvizjes Vetëvendosje i ftuar në Ora News, thotë se deklaratat e Presidentit të

YouTube

Prodhimet hidhen në kanal, fermerët e Lushnjes: S’ka treg

Jo gjithçka shkon mirë për fermerët e Lushnjes. Me muaj të tërë ata mundohen të kultivojnë produkte të ndryshme me shpresën se do t’i shesin, por tregu iu shkat

YouTube

Speciale për Ora News - Sfidat e një fermeri: Sa gdhihet dielli e perëndon duke punuar

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Rreth 38% e popullsisë në Shqipëri është angazhuar në bujqësi, por ky sektor kontribuon shumë pak në rritjen e

YouTube

Superpodhimi i shalqinjve po dëmton fermerët

Por pavarësisht shifrave gjithnjë në rritje të eksporteve, kultivimi tej kërkesave të tregut edhe këtë vit po ndëshkon fermrët. Tonelata me shalqinj u kanë mbe

YouTube

Lushnje-Berat, shkak aksidentesh - News, Lajme - Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV https://twitter.com/VizionPlusTV Kjo është rruga që përshkon zonën fushore  të Komunës Krutje të rret

YouTube